1. Kuhinjska vaga (precizna)
2. Posuda za vagaje sode (bolje staklena ali može i plastična)
3. Posuda za vaganje vode (otporna na visoke temperature jer kasnije u nju dodajemo sodu, pri čemu se oslobađa toplina oko 85-90 C)
4. Kuhača plastična ili drvena (bolje plastična jer se u drvenu upije soda koja kada se osuši izađe na površinu bez obzira koliko je oprana)
5. Posuda za vaganje i zagrijavanje ulja – najbolje od vatrostalnog stakla, inoxa ako ulja grijemo na štednjaku ili plastike koja može u mikrovalnu
6. Posuda za miješanje ulja i otopine sode (može se miješati u posudi pod br.5 ali ja koristim drugu)
7. Štapni mikser
8. Kalup za sapun
9. Papir za pečenje - za drveni kalup prijanjajuća folija za plastični kalup
gdje se mogu kupiti termometri koje koristis za mjerenje
OdgovoriIzbrišiSivi veći sam kupila http://www.njuskalo.hr/mali-kuhinjski-aparati/termometar-hranu-timerom-oglas-3345345 zadovoljna sam jer ima tajmer i dugačku sondu pa može u pećnicu. Zgodno mi je što zvoni pa jedan pratim drugi se javi sam. Koristim ga samo za ulja prije miješanja sa sodom jer mi dobro dođe i za kuhanje.
OdgovoriIzbrišiCrni manji sam kupila kod Kineza u Trstu. Nažalost sa puno stvari se tamo snabdjevam jer su puno, puno jeftinije nego kad nas (kokosovo ulje, maslinovo..kaustična soda..) Dobar je i on. Iako je za visoke temperature plastični je a sonda mu je kratka pa ne znam baš kako bi izdržao dužu izloženost pari ili tako visokim temperaturama. Ne usudim se probati jer mi treba!!! Njega koristim SAMO za kaustičnu sodu.
Dugo sam imala samo jedan ali onda ga treba koristiti samo za sapune ne i za kuhanje.
poštovana, počela sam izradivat sapune ali sa kupovnom gotovom bazom za sapune, zanima me koja ulja mi trebaju da napravim neki jednostavan sapun i gdje ih kupiti? isto tako malo mi je nezgodno rezat sapune, ispadnu neravnomjerni a koristim drveni kalup. hvala najljepša
OdgovoriIzbrišiMožete koristiti razna ulja - ona koja nađete u trgovini. U svakom većem marketu možete naći više različitih vrsta ulja, za početak predlažem ona jeftinija ukoliko ne uspije da Vam ne bude žao. Drveni kalup je prikladniji za sapune koje izradite sami nego za gotove sapunske baze jer se u drvenom smjesa sporije hladi pa se saponifikacija bolje odvija. To i je čar prirodnih sapuna da je svaki drugačiji!!! Samo industrijski mogu biti svi potpuno jednake veličine.
IzbrišiSandra, da mi možeš reći gdje u Trstu kupuješ ulja za izradu sapuna? Idem uskoro do Trsta pa da iskoristim priliku, tu su prilično skupa "egzotična" ulja.
OdgovoriIzbrišiBlog je sjajan, pažljivo sve čitam jer se uskoro spremam upustiti u avanturu izrade sapuna. Danas sam u dućanu gledala kuhinjske vage - preciznost im je 1 gram. Da li je to dovoljno, s obzirom da kod izračuna količina natrijevog hidroksida dana u gramima ali na tri decimale.
OdgovoriIzbrišiTo je u redu. Slobodno zaokružite broj. Javite kako je ispalo!!!
IzbrišiHvala na brzom odgovoru. Znači kupujem vagu...javim kad napravim (točnije pokušam napraviti) svoj prvi sapun.
OdgovoriIzbrišiPozdrav, Morana
Prošli tjedan sam napravila svoje prve sapune. Koristila sam palmino, maslinovo i kokosovo ulje, a u trag sam dodala malo sušenih cvjetova lavande i malo lavandinog eteričnog ulja.
OdgovoriIzbrišiI sad čekam da prođe tih par tjedana....Pozdrav, Morana.
Bravo!! Javi kako su ti ispali!
IzbrišiDraga Sandra,
IzbrišiMoji prvi sapuni su napravljeni 10.3., znači prošlo je mjesec dana i ph je još uvijek 10 (toliko je bio i nakon tri tjedna). Koristila sam 200g maslinovog ulja, 150g, palminog i 50g kokosovog ulja i popust 8%. Količinu vode i lužine sam nekoliko puta provjeravala i sve sam radila kako je opisano u postupku. Eto, ne znam u čemu je problem. Da li se u tom slučaju dodaje u trag napr limunska kiselina da se smanji ph....
Pozdrav, Morana
Da, možete dodati par kapi limunske kiseline (na 1kg mase) da biste se približili pH neutralnoj sredini ali to možete samo pre izlivanja u kalupe da biste sapun još jednom dobro izmiksovali. Međutim, računajte da će u postupku zrenja opasti pH za najmanje 1-2 vrednosti jer se i zato radi to 4-6 nedeljno "zrenje". I još nešto, mnogi izrađivači domaćih sapuna (u Srbiji) i ne znaju da im sapuni najčešće ipak imaju vrednost pH 9. Ja sam merio kod njih 4 (od desetak) u Srbiji i svi su imali pH veći od 8!!! Osim mene! ;)
Izbrišipozdrav moze li pitanje
OdgovoriIzbrišinapravila sam sapun i ispao je previse mekan
mislim da mi smjesa nije postigla trag kad sam ga izlila u kalup
postoji li sansa da se osusi takav sapun i smije li se koristiti
moze li se preraditi ovakav sapun da ga ne bacam
pozdraviii
Štapni mikser ubrzava saponifikaciju i zato miksujte njime obavezno dok se ne pojave jaki "tragovi". Nemojte žuriti sa prekidanjem miksanja i nemojte da bude previše gusto pre ulivanja u kalup. Takođe, iz Sandrine tabele birajte ulja koja će dati i čvrst sapun, ne samo mek. Samo maslinovo ulje daje sapun koji se možda ni posle 6 meseci neće stegnuti!!!
OdgovoriIzbrišiPozdrav!
OdgovoriIzbrišiBlog je sjajan!!!!!
Jedno pitanje: mogu li se koristiti silikonski kalupi ili moraju biti drveni?
Mogu biti i silikonski.
IzbrišiHvala!
OdgovoriIzbrišiDraga Sandra,
OdgovoriIzbrišitrenutno sam u fazi potrage za termometrom pa me samo zanima koja bi trebala biti gornja granica mjerenja?
Sjajni ste . Volim sarene i prirodne sapune .hocu probati
OdgovoriIzbrišiPoštovanje, danas sam slučajno naletila na ovu stranicu i oduševila me. Hvala na svemu u njoj. Mene samo zanima je li mogu koristiti moj štapni mikser koji je od metala a ne plastični kao kod vas. Hvala još jednom!
OdgovoriIzbrišiPripremam vježbu sa učenicima i naletim na VAS, SUPER da malo obnovim znaje,,,,DIVNI STE sve pohvale
OdgovoriIzbriši